İçeriğe geç

My New Hobby – AIRSOFT

Last updated on 17/08/2020

My New Hobby – AIRSOFT

Duymayanlar için Airsoft’u kısaca açıklamam gerek. Airsoft oyunu bir çatışma simülasyon oyunudur. Airsoft, 1970’lerde Japonya’da ortaya çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya’ya uygulattığı kanuni değişikliklerden dolayı Japonya’da sivillerin ateşli silahlara sahip olması mümkün değildi. Bunun üzerine, Japon tasarımcılar 1970’lerin ortasına doğru Airsoft’u geliştirdiler. O günden gelişerek günümüze geldi. Bende bu oyuna yeni başlayanlardanım daha geçen yaz, arkadaşım Levent Öziğdeci tarafından başlatıldım diyebilirim. İlk önce yaptığım hareket kendime güzel bir oyuncak almak oldu.

Amoeba M4 AEG(Auto Electric Gun) Dessert 

Oyuncağın ilk (boş) hali bile güzeldi.

Bu Oyuncaklar ya gazla yada LiPo pil ile çalışıyor. Benimki de dipçik kısmında 2 hücreli pilin girebileceği hazneye sahip olan pilli bir oyuncaktı.

Takmak istediğim pil ise 3 hücreliydi. Dediğim gibi 3 hücreli pil o hazne için büyük kalıyordu. Ayrıca oyuncak, pil takılı olduğu süre boyunca pili azaltıyordu. Pilimin kullanmadığım zamanlarda harcanmasını istemiyordum. Başka bir zorluk ise pili her şarj etmek istediğinizde oyuncağın bir yerlerini açmanız gerekmesi idi. İstisnasız bu güne kadar gördüğüm bütün oyuncaklarda böyleydi. İsteklerimi belirlemiştim ve buna uygun bir tasarım yapmaya giriştim.

İsteklerimi sıralarsak eğer;

  • 2 hücreli pil yerine 3 hücreli pil kullanmak istiyordum.
  • Kullanmadığım zamanda pilimi kapatabilmek istiyordum.
  • Pilimi oyuncağın içinde dururken şarj edebilmek istiyordum .

Ve yukarıda gördüğünüz tasarımı gerçekleştirdim. Dipçik açıldığındaki boşluğa oturacak ve pilimi bir anahtar yardımı ile açıp kapamamı sağlayacak ayrıca hiç pilimi dışarıya çıkartmadan 4 pinli şarj soketine ulaşmamı sağlayacak. Bu tasarımımı 3 boyutlu yazıcılardan Zortrax M200‘ü kullanarak gerçekleştirdim. İlk gördüğünüz 3 resim üzerine hiç yüzey işlem uygulamamış halidir. Diğer kalan 3 resimde ise yüzey işlem olarak zımpara, astar ve boya püskürtülmüş halini görmektesiniz.

Oyuncağımı pil yönünden kafam rahat bir şekilde kullanabiliyordum. Artık aksesuarlar yerleştirmenin vaktiydi. Ama bunları yerleştirirken önümde nereye koyacağıma dair engel olmasın diye bütün ön tarafın 4 yanına ray döşemeye karar verdim. Ve bunu yine 3 boyutlu yazıcıların FDM tipi baskı yapan zaxe ile yaptım.

Raylarıda döşendikten sonra oyuncağı daha rahat tutabilmek için ön tarafına bir kulp takmaya karar verdim. Rayların standart olduğunu bildiğim için daha önce tasarlanmış kulp modellerinden seçmek için thingiverse sitesinde beğendiğim bir tanesini indirip 3 boyutlu yazıcıda ürettim.

Elimde Police led fener bulunuyordu oyuncağıma onu entegre etmek gayet hoş olucaktı. Sadece feneri tutturacak aparat yoktu. Ve tabiki 3 boyutlu yazıcı ve modelleme bilgimle hemen tutacak tasarladım. Böylece feneri de oyuncağıma entegre ettim.

 

Oyuncağımı baya donatmıştım. Bunca şeyin yanında bir dürbüne ihtiyacım vardı ve T1 Red dot dürbününden koymaya karar verdim. Onu da satın alıp, yerleştirince oyuncağım aşağıdaki gibi olmuştu.

Aiersoft2-(7)

Hobi, modelleme bilgisi ve 3 boyutlu yazıcının birleşiminden çıkan ürün karşınızda. Bu üç bileşeni ulaşılamaz diye düşünmeyin. Gayet tabi kolay elde edilebilen üçlüdür bunlar…

Kalın sağlıcakla. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Tarih:AirSoftMekatronikTüm Yazılar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir